Marketing szeptany – wady i zalety

Marketing szeptany – wady i zalety

Marketing szeptany to naturalny i subtelny formy reklamy. Nie jest on tak agresywny jak kampanie sprzedażowe i ma na celu przede wszystkim wywołanie pozytywnych emocji i przyciągnięcie uwagi konsumentów. Wszak, który marketem nie lubi, kiedy dobrze mówi się o jego marce. „Szeptanka” to jednak nie tylko same plusy. Dziś w naszym tekście o wadach i zaletach marketingu szeptanego.

 

Marketing szeptany – istota

Na początek kilka ustaleń, bo wokół marketingu szeptanego narosło wiele kontrowersji. Marketing szeptany (nazywany też WoMM marketingiem, od angielskiego „Word of Mouth Marketing”) to zespół działań, który polega na rozpowszechnianiu informacji o produkcie lub usłudze za pośrednictwem wpływowych osób lub grup społecznych, które przekonują innych do zakupu danego produktu/usługi (więcej o samej idei w naszym tekście „Słowo o marketingu szeptanym”). Ta technika reklamowa zdobyła popularność w erze mediów społecznościowych i stała się jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do nowych klientów.

Istota marketingu szeptanego polega na przekonywaniu ludzi, aby sami zaczęli polecać dany produkt lub usługę. W przeciwieństwie do tradycyjnej reklamy, w której wiadomości są kierowane bezpośrednio do konsumenta, marketing szeptany opiera się na zbudowaniu relacji z grupami docelowymi, które mają wpływ na decyzje zakupowe.

Marketing szeptany może przyjmować wiele form, takich jak rekomendacje od przyjaciół, polecania przez celebrytów lub popularnych blogerów oraz publikacje w mediach społecznościowych. Ważne jest, aby wiadomości były przekazywane w sposób naturalny i autentyczny, ponieważ klienci są bardziej skłonni do zaufania rekomendacjom, które pochodzą od ludzi, którzy rzeczywiście korzystali z produktu lub usługi.

Istnieją różne sposoby na wykorzystanie marketingu szeptanego w celu promocji marki. Jednym z popularnych podejść jest identyfikacja wpływowych osób w danej branży i nawiązanie z nimi współpracy, która pozwoli na polecanie produktów lub usług. Innym sposobem jest stworzenie programu poleceń, który nagradza klientów za polecenie produktu lub usługi swoim znajomym.

 

 

Marketing szeptany – zalety

Zalety marketingu szeptanego to:

  • Skuteczność – jedną z najważniejszych zalet marketingu szeptanego jest to, że jest on skuteczniejszy niż tradycyjne formy reklamy. Dzieje się tak, ponieważ ludzie są bardziej skłonni do zaufania rekomendacjom od swoich znajomych i osób, którym ufają, niż do przekazu reklamowego, który często jest postrzegany jako nachalny i nieszczery.
  • Oszczędność kosztów – marketing szeptany jest zwykle tańszy niż tradycyjne formy reklamy, takie jak telewizja, radio czy reklama drukowana. Przy odpowiedniej strategii można osiągnąć duży zasięg bez konieczności wydawania wielkich budżetów.
  • Zwiększenie świadomości marki – marketing szeptany może przyczynić się do zwiększenia świadomości marki i zainteresowania nią. Klienci, którzy otrzymują pozytywne rekomendacje od innych osób, są bardziej skłonni do rozważenia zakupu produktów lub usług danej marki.
  • Wsparcie dla programów lojalnościowych – marketing szeptany może być skutecznym narzędziem do zachęcania klientów do udziału w programach lojalnościowych. Dzięki nagradzaniu klientów za polecenie produktów lub usług innym osobom, firmy mogą zwiększyć zaangażowanie swoich klientów.
  • Szybkość rozprzestrzeniania się – marketing szeptany jest zwykle szybszy niż tradycyjne formy reklamy, ponieważ wiadomości przekazywane są przez sieć społecznościową lub za pośrednictwem innych kanałów komunikacyjnych. Dzięki temu informacje o produkcie lub usłudze mogą dotrzeć do dużej liczby ludzi w bardzo krótkim czasie.

 

Marketing szeptany – wady

Marketing szeptany ma swoje wady i ograniczenia, takie jak trudność w kontrolowaniu przekazywanych informacji. Niemniej jednak, jeśli jest dobrze prowadzony i oparty na autentyczności, marketing szeptany może przynieść wiele korzyści dla firm.

Oto kilka wad tego narzędzia:

  • Trudność w kontrolowaniu przekazu: istnieje ryzyko, że przekazywane przez odbiorców informacje mogą nie być zgodne z zamierzeniami kampanii reklamowej lub mogą przekazać informacje nieprawdziwe.
  • Brak gwarancji sukcesu: nie ma sposobu na zapewnienie, że kampania marketingowa szeptana przyniesie oczekiwane efekty.
  • Potencjalne negatywne skutki: jeśli informacje przekazywane przez odbiorców o produkcie lub usłudze nie są prawdziwe, może to prowadzić do negatywnych skutków dla marki.
  • Brak kontroli nad zasięgiem: zasięg kampanii szeptanej może być trudny do przewidzenia i kontrolowania, co utrudnia monitorowanie jej efektywności.

 

Marketing szeptany – podsumowanie  

Podsumowując, marketing szeptany jest skuteczną strategią marketingową, która pozwala firmom osiągnąć duży zasięg za stosunkowo niskie koszty. Dzięki wykorzystaniu wpływowych osób lub grup społecznych, można zwiększyć skuteczność kampanii reklamowej oraz zbudować większą świadomość marki. Dzięki marketingowi szeptanemu firmy mogą osiągnąć duży zasięg za niskie koszty, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży i rozwoju ich biznesu. Jednocześnie warto pamiętać, że strategia ta wymaga odpowiedniego planowania i monitorowania, aby uniknąć negatywnych skutków, takich jak np. negatywna opinia na temat marki.

Zastanawiasz się nad marketingiem szeptanym? Napisz do nas!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

 


Cityboard Media z tytułem Google Partner

Google PartnerReklamy Google Ads nie mają dla nas tajemnic. Dowodem jest status Google Partner, który uzyskaliśmy. Google nadaje takie wyróżnienie firmom, które zrealizowały odpowiednią liczbę efektywnych kampanii, a także wyróżniały się jakością świadczonych usług.

Cityboard Media partnerem TikToka

TikTok PartnerEfektem partnerstwa między TikTokiem a Cityboard Media jest możliwość realizowania kampanii reklamowych bez pośredników. Współpraca gwarantuje też możliwość przeprowadzania kampanii na platformach BuzzVideo, TopBuzz, News Republic czy Hello.

Cityboard Media agencją partnerską Meta

Meta PartnerDzięki działaniom naszych ekspertów uzyskaliśmy status agencji partnerskiej Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp, Giphy). Wiemy, jak dobrze i efektywnie planować kampanie w środowisku Meta i wykorzystywać to z korzyścią dla klientów.

Cityboard Media partnerem Pinterest Business

Pinterest PartnerNasze doświadczenie w realizowaniu kampanii na Pintereście zaowocowało statusem partnera Pinterest Business. Dzięki temu mamy dostęp do zaawansowanych szkoleń i możemy lepiej planować i realizować kampanie dla naszych klientów.

Cityboard Media Sp. z o.o.

ul. Narbutta 30, 02-541 Warszawa
+48 730 222 500
+48 22 376 99 00
office@cityboard.pl