Reklama na platformach VOD

Reklama na platformach VOD

Wideo na żądanie rośnie w siłę. Polacy coraz częściej sięgają po tę formę rozrywki kosztem telewizji linearnej. Efektem są rosnące zasięgi reklam emitowanych w playerach.

VOD (video on demand) w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza wideo na żądanie. Ten format pozwala na dostęp do treści (telewizja, filmy, muzyka, podcasty) w dowolnym momencie z komputera lub telefonu komórkowego bez przestrzegania programu telewizyjnego. Oglądamy film, czy program kiedy chcemy, ale nie kiedy proponuje nam go nadawca. Efektem takiego stanu rzeczy jest spadająca widownia telewizji. W 2021 roku średnia dzienna spędzania czasu przed telewizorem była najniższa od 2012 roku.

 

Platformy VOD – na czym polegają i dlaczego warto?

Platformy streamingowe używane są przez miliony użytkowników w Polsce. Możemy je podzielić na te, które emitują reklamy, a także na te, gdzie użytkownik płacąc za subskrypcję jednocześnie opłaca brak reklam. Dla przykładu, platforma CDA, gromadzi 3 mln realnych użytkowników swojego serwisu. Generuje to blisko 200 milionów odsłon treści miesięcznie. Z serwisu korzystają zarówno mężczyźni i kobiety. Serwis nie generuje treści tylko dla jednej z płci. Staje się przez to uniwersalny i przystępny dla wszystkich. Zasięgiem kampanii na CDA można dotrzeć do wielu odbiorców, którzy dowiedzą się o produkcie czy marce.  Dynamika przyrostu klientów tych serwisów jest godna pozazdroszczenia. Szczegóły przedstawia poniższa infografika.

 

 

Platformy VOD – formaty reklam na CDA

 • Full page – jak nazwa wskakuje, jest to reklama na całą stronę. Chętnie stosowana przy szerokich zasięgowo kampaniach performancowych.
 • Screening – ten format łączy w sobie zalety reklamy typu bilbord oraz tapety. Gwarantuje to dużą zauważalność i skureczność reklamy.
 • Kampania Video – ten format reklamy dzieli się na Video CPM (reklama bez możliwości pominięcia), a także  Video CPV (reklama z możliwością pominięcia).
 • Branding player – reklama typu branding. Jej zadaniem jest utrwalenie wizerunku marki w świadomości odbiorcy.

 

Platformy streamingowe – TVP VOD oraz Polsat Box

Popularnymi serwisami streamingowymi w Polsce są także TVP VOD oraz Polsat BOX (dawna Ipla). TVP VOD oraz Polsat Box działają podobnie jak platforma CDA natomiast posiadają one inne formaty reklamowe. TVP VOD proponuje dwa rozwiązania:

 • Pre/mid/post roll – format reklamy wyświetlany w bloku reklamowym przed/podczas/po wybranym klipie wideo. Spoty mogą mieć różne długości: od najpopularniejszych 30" do nawet 90". Kliknięcie na stronę przeniesie użytkownika do strony wskazanej przez reklamodawcę.
 • Pre/mid/post roll Interaktywny – format emitowany również przed, w trakcie lub po emisji materiału natomiast podczas wyświetlania reklamy w dowolnej części spotu istnieje możliwość emitowania interaktywnych ikonek. Każda jest klikana i może odsyłać do różnych stron wskazanych przez reklamodawcę.

Pod względem form reklamy, Polsat Box wydaje się być bardziej rozbudowany. Proponuje aż 10 dostępnych formatów reklamowych, w tym 5 adesowanych dla platformy wideo. Dzięki temu każda branża wybierze format, który najbardziej jej odpowiada. Z dostępnych rodzajów reklamowych możemy wybrać:

Pre-roll/Mid-roll/Post-roll – format znany z wcześniej opisywanej reklamy na platformie TVP VOD.

 • inTray/inTray Video – reklama w formie prostokątnej grafiki lub spotu video, wyświetlana przy prawym dolnym rogu pulpitu użytkownika, niezależnie od położenia okna aplikacji.
 • Overlay/Double Overlay – wyświetlana przy dolnej krawędzi okna playera wideo w trakcie odtwarzania materiału video.
 • Welcome Screen – wyświetlana zaraz po uruchomieniu aplikacji.
 • Branding Player – w formie grafiki okalającej okno odtwarzacza materiałów video.

 

Platformy streamingowe – Player

Kolejnym popularnym serwisem wideo na życzenie jest platforma Player. Zamieszczane treści, mają swoich odbiorców w każdej grupie wiekowej. Serwis proponuje między innymi taki formaty jak:

 • Pre-roll/Mid-roll/Post-roll.
 • Side Dish – forma reklamy richmedia składająca się ze spotu reklamowego (preroll) skorelowanego z panelem zawierającym karty z wtyczkami richmedia, oferującymi dodatkowe treści i umożliwiającymi interakcję.
 • Spot reklamowy 360 stopni – ciekawy i interesująca forma reklamy dla użytkownika. Spot nakręcony w technologii 360. Kliknięcie w ikonkę na spocie reklamowym powoduje przejście na adres docelowy kreacji.
 • Overlay – jest graficzną formą reklamy, emitowaną w trakcie odtwarzania contentu video w dolnym obszarze materiału. Overlay znika po 10 sekundach.
 • Restboard – format  emitowany podczas pauzy contentu video w po prawej stronie okna playera lub po środku.

 

Platformy streamingowe – podsumowanie

To tylko kilka wybranych opcji reklamowych. Nie można zapominać, że coraz większym graczem na rynku jest Disney+, swoje miejsce chce wywalczyć Viaply, a hegemonem jest Netflix. Co prawda nie serwują one użytkownikom reklam, ale pewnie lada chwila się to zmieni, czego preludium jest zapowiedź Netflixa o wprowadzeniu do oferty tańszego pakietu, który zawiera reklamy. Dla reklamodawców to dobra wiadomość, bo wzrosną możliwości i zasięgi. 

Kampanie w serwisach VOD realizowaliśmy między innymi dla RMF MAXXX.

 

Chcesz zaplanować kampanię w serwisach VOD? Napisz do nas, pomożemy!

* Pola wymagane

captcha

Informacje na temat przetwarzania przez Cityboard Media Sp. z o. o. danych osobowych przekazanych za pomocą powyższego formularza kontaktowego znajdują się w Polityce Prywatności.

 


AKTUALNOŚCI BANK WIEDZY POMOC KARIERA POLITYKA PRYWATNOŚCI STREFA KLIENTA

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając z witryny, zgadzasz się na ich stosowanie. Czytaj więcej: Polityka Prywatności.
Cityboard Media Sp. z o.o., ul. Narbutta 30, 02-541 Warszawa. Regon: 011355200, NIP: 5251003406. Spółka wpisana przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000024971. Wysokość kapitału zakładowego 50 000,00 PLN.
© 2022 Cityboard Media. All Rights Reserved.