Najczęściej czytane
Ile kosztuje reklama programatyczna?

Ile kosztuje reklama programatyczna?

Reklama programatyczna zyskuje na popularności wśród marketerów i zaczyna dominować w cyfrowym ekosystemie reklamowym. W 2021 roku wartość globalnego rynku reklamy programatycznej osiągnęła 155 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 100% w porównaniu z poprzednimi latami. Jakie są koszty związane z reklamą programatyczną? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jej cenom oraz analizie efektywności i korzyści płynących z tego typu reklamy.

 

Ile kosztuje reklama programatyczna: co to jest Programmatic Ads?

Reklama programatyczna to zautomatyzowany proces kupowania i sprzedaży przestrzeni reklamowej, który wykorzystuje algorytmy do zakupu i optymalizacji kampanii reklamowych w czasie rzeczywistym. Ten proces pozwala precyzyjnie targetować reklamy do wybranych grup odbiorców na podstawie ich zachowań, co zwiększa efektywność przekazu i minimalizuje straty wynikające z nieodpowiedniego zasięgu. Z danych IAB/PwC AdEx wynika, że w 2021 roku w Polsce wydatki na ten model zakupu stanowiły 23% ogólnych wydatków na reklamę online, a blisko 50% wydatków przeznaczano na reklamę display, w tym wideo. 

Reklama programatyczna jest dostępna w różnych formatach, w tym display (banery), wideo, reklamy mobilne oraz w urządzeniach IoT — sieci obiektów wyposażonych w technologie umożliwiające wymianę danych. Każdy format oferuje specyficzne zastosowania i może być dopasowany do celów kampanii oraz zachowań grupy docelowej.

 

Ile kosztuje reklama programatyczna: jej główne zalety

Reklama programatyczna to przede wszystkim szereg korzyści. Spośród nich wymienić można: 

  • zwiększoną efektywność — automatyzacja procesu zakupu pozwala na szybkie reagowanie na dane i optymalizację kampanii,         
  • precyzyjne targetowanie — umożliwia dotarcie do specyficznych grup demograficznych, geograficznych i opartych na zainteresowaniach,
  • elastyczność — kampanie mogą być dostosowywane w czasie rzeczywistym, reagując na zmieniające się warunki rynkowe i preferencje odbiorców,
  • różnorodne formaty — do wyboru są formaty graficzne, w tym kreacje natywne i rich media, a także formaty wideo i audio,
  • dane wykazują, że 50% osób przypadkowo klika reklamy displayowe na urządzeniach mobilnych (meetanshi.com).

 

Ile kosztuje reklama programatyczna?

W celu zakupienia powierzchni reklamowej, reklamodawca musi wykorzystać tzw. Demand Side Platform (DSP), czyli system umożliwiający wgrywanie kreacji reklamowych i ustawianie jej planowanej aktywności.

DSP umożliwia zakup reklam w modelu aukcyjnym, zwanym Real Time Bidding (RTB), gdzie każda kampania automatycznie bierze udział w aukcji danej odsłony reklamowej. W licytacji zwycięża DSP oferujące najwyższą cenę za odsłonę, wyrażoną w CPM (koszt 1000 wyświetleń reklamy). Zwycięzca płaci cenę drugiego najwyższego oferenta, zwiększoną o 1 grosz

Koszt reklamy programatycznej zależy od wielu czynników, w tym od formatu reklamy, wielkości i specyfiki grupy docelowej, a także od sezonowości i czasu trwania kampanii:

  • w przypadku reklamy display, koszty CPM mogą wahać się od 1 do 3 dolarów dla prostych kampanii, do nawet 10 dolarów za bardziej złożone reklamy,
  • reklamy wideo, ze względu na większe zaangażowanie użytkowników, może kosztować od 10 do 30 dolarów za CPM,
  • średni CPM dla reklam programatycznych zazwyczaj oscyluje od 0.40 do 2 lub 3 dolarów.

 

Chcesz wykorzystać reklamę programatyczną w swojej kampanii? Napisz do nas!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

 


Cityboard Media z tytułem Google Partner

Google PartnerReklamy Google Ads nie mają dla nas tajemnic. Dowodem jest status Google Partner, który uzyskaliśmy. Google nadaje takie wyróżnienie firmom, które zrealizowały odpowiednią liczbę efektywnych kampanii, a także wyróżniały się jakością świadczonych usług.

Cityboard Media partnerem TikToka

TikTok PartnerEfektem partnerstwa między TikTokiem a Cityboard Media jest możliwość realizowania kampanii reklamowych bez pośredników. Współpraca gwarantuje też możliwość przeprowadzania kampanii na platformach BuzzVideo, TopBuzz, News Republic czy Hello.

Cityboard Media agencją partnerską Meta

Meta PartnerDzięki działaniom naszych ekspertów uzyskaliśmy status agencji partnerskiej Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp, Giphy). Wiemy, jak dobrze i efektywnie planować kampanie w środowisku Meta i wykorzystywać to z korzyścią dla klientów.

Cityboard Media partnerem Pinterest Business

Pinterest PartnerNasze doświadczenie w realizowaniu kampanii na Pintereście zaowocowało statusem partnera Pinterest Business. Dzięki temu mamy dostęp do zaawansowanych szkoleń i możemy lepiej planować i realizować kampanie dla naszych klientów.

KONTAKT

Cityboard Media Sp. z o.o.
  ul. Narbutta 30, 02-541 Warszawa
  +48 730 222 500
  +48 22 376 99 00
  office@cityboard.pl
  Pn-Pt 9:00-17:00

NEWSLETTER

Newsletter zawierający aktualności, materiały informacyjne, marketingowe oraz handlowe.
newsletter
Zapisz się na nasz newsletter

Cityboard Media Sp. z o.o.

ul. Narbutta 30, 02-541 Warszawa
+48 730 222 500
+48 22 376 99 00
office@cityboard.pl