Trybunał Konstytucyjny ogłosił 12 grudnia 2023 r. wyrok w spawie pytań prawnych Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczących braku zapewnienia ustawowych podstaw i trybu dochodzenia odszkodowania przez podmioty, które są zobowiązane do usunięcia i rozbiórki tablic i urządzeń reklamowych wzniesionych legalnie na terenie gminy.
Zgodnie z orzeczeniem TK, art. 37a ust.9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest niezgodny z art 21 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że podmiotom, które wzniosły urządzenia reklamowe zgodnie z obowiązującym prawem, uzyskując na nie zgody budowlane, a zostały – na podstawie uchwał krajobrazowych – zmuszone do tzw. dostosowania, czyli de facto do ich demontażu i wywłaszczenia, należy się słuszne odszkodowanie, czego tzw. ustawa krajobrazowa nie przewiduje.
- Ten wyrok przyjęliśmy z ogromną satysfakcją. W Cityboard Media od samego początku wskazywaliśmy na niekonstytucyjność zapisów uchwały – komentuje Marcin Stan, członek zarządu Cityboard Media.
- Cieszymy się, że Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad tym problemem i wskazał niekonstytucyjność zapisów w tzw. ustawie krajobrazowej. Liczmy, że ten wyrok będzie miał kolosalne znaczenie dla legalnej reklamy zewnętrznej w Polsce, a także będzie miał istotny wpływ na jakość podejmowanych przez gminy uchwał – dodaje Andrzej Grudziński, pełnomocnik zarządu Cityboard Media.